Menu

PRZECIWKO WYKLUCZENIU ROMÓW 

Stowarzyszenie Nomada realizuje projekt “Przeciwdziałanie wykluczeniu systemowemu społeczności Romów rumuńskich 

http://roma.nomada.info.pl/projekty/71-projekt-przeciwdzialanie-wykluczeniu-systemowemu-spolecznosci-romow-rumunskich

Jednym z elementów projektu jest kurs języka polskiego dla romskich migrantek i migrantów mieszkających we Wrocławiu

                                 

Stowarzyszenie Nomada wspiera Romów rumuńskich podczas przechodzenia procedur administracyjnych koniecznych do zarejestrowania pobytu obywateli Unii Europejskiej w Polsce. Asystenci Nomady wyjaśniają migrantom prawa jakie im przysługują, a także spoczywające na nich obowiązki wynikające z pobytu w Polsce. Na półmetku trwającego projektu (marzec 2015) pięć osób zarejestrowało swój pobyt na terenie RP.

Doświadczenia zebrane w czasie trwania projektu zostaną opisane i przedstawione w specjalnej broszurze, a także podczas szkoleń skierowanych do m.in. przedstawicieli administracji publicznej, organizacji pozarządowych i pracodawców.

Projekt Stowarzyszenia Nomada był jednym z tematów podjętych podczas spotkania z dyrekcją Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu

Projekt jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 

 

Szczepienia

W marcu odbyła się akcja szczepień ochronnych dzieci i młodzieży.  Akcją zostało objętych czternaście osób. Została ona przeprowadzona przy współpracy Nomady i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu.

Zbiórka pieniędzy na leczenie dzieci

Prezentujemy pierwszy okresowy raport z realizacji projektu wsparcia opieki zdrowotnej dla dzieci z koczowiska, które rozpoczęły edukację szkolną

http://www.globalgiving.org/projects/medical-care-roma-schoolchildren-in-poland/updates/ 

Akcja crowdfundingowa trwa od grudnia 2014 roku. W ramach podjętych działań piątka dzieciaków regularnie odwiedza dentystę. Zbiórka pieniędzy na opiekę medyczną dla dzieci trwa na:

http://www.globalgiving.org/projects/medical-care-roma-schoolchildren-in-poland/

 

                                                                                Medical Care for 15 Romanian Roma Schoolchildren

Give Now

                                                                                                                                                                                                

Romowie w XXI wieku 

Przedstawiciele stowarzyszenia Nomada wzięli udział w konferencji „Dokąd zmierzamy? – Romowie w XXI wieku”, która odbyła się w dniach 12-13 marca w Radomiu. Wydarzenie było organizowane przez Radomskie Stowarzyszenie Romów Romano Waśt - Pomocna Dłoń http://www.romowieradom.pl/

Spotkanie w muzeum etnograficznym

20 marca razem z grupą mieszkańców koczowiska wzięliśmy udział w pokazie filmu “Romowie” w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu http://www.muzeumetnograficzne.pl/.

Obraz opowiadający o Romach i Romni żyjących na Dolnym Śląsku jest częścią filmowego cyklu zrealizowanego w ramach projektu „Dolny Śląsk. Lud, jego zwyczaje, sposób życia, pieśni, muzyka i tańce...”

Dokument jest dostępny w sieci na:  https://www.youtube.com/watch?v=V1TTW1HNwD4

Polecamy rozmowę

Polecamy lekturę wywiadu z przedstawicielką Stowarzyszenia Nomada - Agatą Ferenc 

http://www.romologica.net/romologica-net/magazyn/2015-04/201504-art-Rozmowa-z-Agat%C4%85-Ferenc.html

Sprawa Romów rumuńskich w Gdańsku

W poprzednim newsletterze informowaliśmy o umorzeniu przez gdańską prokuraturę śledztwa w sprawie wysiedlenia Romów z ogródków działkowych w Gdańsku w sierpniu 2014 roku.

Stowarzyszenie Nomada, które o sprawie poinformowało prokuraturę, postanowiło nie wnosić zażalenia na jej decyzję m.in ze względu na sytuację romskiej rodziny, która w tej sytuacji byłaby narażona na wzmożony stres 

http://wiadomosci.onet.pl/trojmiasto/gdansk-nie-bedzie-odwolania-ws-eksmisji-romskiej-rodziny/zsv1b6

Spotkanie z rodzinami romskimi dotyczące edukacji dzieci

14 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 20 we Wrocławiu odbyło się spotkanie z rodzicami dzieci, które od roku biorą udział w zajęciach indywidualnego nauczania, przygotowujących część z nich do podjęcia regularnej edukacji.

W spotkaniu zorganizowanym przez dyrekcję szkoły wzięli udział przedstawiciele Zespołu Wojewody Dolnośląskiego ds. sytuacji Romów rumuńskich we Wrocławiu, Urzędu Miasta, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, a  także Konsul Rumunii w Polsce.

Razem z rodzinami romskimi w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenia Nomada. 

Informacja na temat spotkania znajduje się na stronie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego:

http://duw.pl/pl/biuro-prasowe/aktualnosci/10737,Spotkanie-z-rodzicami-romskich-dzieci.html

Dziękujemy!

Chcemy podziękować Stowarzyszeniu Rita Baum http://ritabaum.pl/ za wsparcie w postaci opłacenia obiadów szkolnych dla uczennic i uczniów. Dzięki Wam ekipa jest najedzona i może skupić się na nauce!

Nauka pływania

Od kilku miesięcy czwórka dzielnych chłopaków chodzi na zajęcia pływackie pod czujnym okiem supertrenera Daniela Giełdy. Dzieciaki pilnie ćwiczą kolejne style i pomagają w nauce swoim nowopoznanym koleżankom i kolegom z basenu.

                                                                          

Głośno o Królowej

“Królowa Ciszy” odnosi coraz większe sukcesy. Po entuzjastycznym przyjęciu w Polsce film Agnieszki Zwiefki był pokazywany na festiwalu DOK.fest w Monachium https://www.dokfest-muenchen.de/filme_view_web.php?fid=7707, miał swoją premierę na największym festiwalu filmów dokumentalnych w Ameryce Pólnocnej - w Toronto na Hot Docs Canadian International Documentary Festival http://boxoffice.hotdocs.ca/WebSales/pages/info.aspx?evtinfo=38285~446634ba-e848-4237-9b3c-72aceddb5263&

Denisa zatańczyła także na ekranach telewizorów w Szwecji http://www.svt.se/dox/tystnadens-drottning i Finlandii http://areena.yle.fi/1-2646191 (film emitowały stacje telewizji publicznych obu krajów), a także we Francji i Niemczech na antenie ARTE http://www.arte.tv/sites/fr/das-arte-magazin/2015/05/05/die-konigin-der-stille/

“Królowa Ciszy” bierze udział w konkursie filmów dokumentalnych na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym! http://www.krakowfilmfestival.pl/pl/filmy/konkursowe/4759/krolowa-ciszy

Polecamy stronę filmu http://thequeenofsilence.com/

oraz profil na facebooku https://www.facebook.com/thequeenofsilencefilm?fref=ts

Romowie własnym głosem o sobie

22 kwietnia przedstawiciele Fundacji Zachodni Ośrodek Badań Społecznych i Ekonomicznych przyjechali do Wrocławia, aby spotkać się z mieszkańcami koczowisk i przeprowadzić z nimi rozmowy, których celem jest diagnoza sytuacji romskich migrantów mieszkających w Polsce http://www.zobsie.pl/romowie. Nomada jest partnerką Fundacji w projekcie “Migranci romscy pochodzenia rumuńskiego w Polsce - własnym głosem o sobie”.