Menu

We wtorek 22 lipca we Wrocławiu miała miejsce likwidacja osiedla (koczowiska), zamieszkałego od 7 lat przez rodzinę romskich migrantów z Rumunii. 

    

 osiedle przy ulicy Paprotnej (rok 2014, autor : Tomas Forro – hapy2travel.eu)

W momencie wyburzenia w osadzie mieszkało na stałe 10 osób, w tym 5 dzieci. Reszta rodziny, około 10 osób, w związku z sezonem letnim przebywała w innym mieście, w celach zarobkowych.

Mieszkańcy osady, jak co dzień, wyszli około godziny 10 rano i udali się do centrum miasta. Na miejscu zostały 4 psy przy budzie, które pilnują zwykle ich dobytku.

Około godziny 13 na terenie posesji pojawiły się służby straży miejskiej i ogrodziły teren taśmą, umieszczając informacje o zakazie wstępu, informacja głosiła, że teren został zabezpieczony przez Zarząd Zieleni Miejskiej. Prywatna firma, z której usług korzysta miasto, rozpoczęła akcję wyburzania. Zniszczonych zostało 6 mieszkalnych baraków z całym znajdującym się tam dobytkiem m. in. dokumentami tożsamości (akty urodzenia, dowód osobisty), sprzęty gospodarstwa domowego, w tym 2 piece do gotowania i ogrzewania, sprzęt kuchenny, naczynia, meble i pościel, telewizor, telefon komórkowy, akumulator samochodowy, prądnica, agregat prądotwórczy oraz około 2000 zł w gotówce, a także odzież, artykuły higieniczne dla małych dzieci, żywność oraz jedyne pamiątki rodzinne.

O całym zajściu doniosły o godzinie 15 lokalne media. Stowarzyszenie NOMADA skontaktowało się z pokrzywdzoną rodziną i przekazało jej wiadomość o wyburzeniu ich domów. Gdy rodzina dotarła na miejsce zdarzenia, nikt z osób reprezentujących służby publiczne nie chciał udzielić żadnego wyjaśnienia. Mieszkańcom osiedla nie powiedziano jaki był powód wyburzenia, kto wydał decyzje i gdzie znajdują się należące do poszkodowanych rzeczy. Pracownicy miejskiego ośrodka pomocy społecznej poinformowali jedynie o możliwości skorzystania z ośrodka dla bezdomnych rodzin, jednak rodzina nie zdecydowała się skorzystać z tej propozycji, tłumacząc że nie chce pomocy od ludzi którzy przed chwilą stali po stronie osób, które zniszczyły ich domy.

Stowarzyszenie Nomada poinformowało komisariat policji i poprosiło o interwencję. Patrol policji pojawił się na miejscu zdarzenia około godziny 16 i funkcjonariusze rozpoczęli zbieranie informacji na temat zajścia.

Linki do informacji, które ukazały się w mediach

http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/kraj/20150723/krawczyk-czy-nie-widzicie-ze-tu-mieszkaja-ludzie-reportaz

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,18406867,miasto-zlikwidowalo-koczowisko-uporzadkowalismy-teren.html#BoxLokWrocImg

http://wroclaw.doba.pl/artykul/koparki-zniszczyly-romskie-baraki-przy-paprotnej-bez-uprzedzenia-foto-/6058/15

http://www.prw.pl/articles/view/44047/Koparki-wjechaly-na-romskie-koczowisko-przy-Marino#prettyPhoto

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,18406867,miasto-zlikwidowalo-koczowisko-uporzadkowalismy-teren.html

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/4601923,miasto-zrownalo-z-ziemia-romskie-koczowisko-przy-marino-zdjecia,id,t.html

http://www.tvn24.pl/wroclaw,44/we-wroclawiu-zlikwidowano-romskie-koczowisko,562510.html

http://natemat.pl/149423,wroclaw-zlikwidowal-romskie-koczowisko-na-dzialke-wjechal-ciezki-sprzet

Stowarzyszenie Nomada wydało w tej sytuacji oświadczenie http://roma.nomada.info.pl/newsy-pl/200-oswiadczenie-stowarzyszenia-nomada-ws-likwidacji-osiedla-romskiego-we-wroclawiu

 

domy i ich zawartość na wysypisku śmieci pod Wrocławiem (zdjęcia:Dawid Krawczyk)

Do 23 lipca nie udało się ustalić, co się stało z dobytkiem rodziny romskiej i czy został on zabezpieczony. Tego samego dnia zniszczone rzeczy, przysypane hałdą odpadów komunalnych, udało się znaleźć na dwu wysypiskach śmieci pod Wrocławiem. Poza lekarstwami, zniszczonym garnkiem do gotowania zupy i kilkoma zniszczonymi ubraniami nie przetrwało nic z rzeczy pozostawionych w domach.

Jedynie dzięki wsparciu NOMADY rodzina dowiedziała się o przysługujących jej prawach i w asyście pracowników organizacji złożyła 23 lipca zawiadomienie na policję.

http://m.wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,106542,18414124,likwidacja-koczowiska-nielegalna-ale-zabiora-sie-za-kolejne.html

http://wroclaw.tvp.pl/20999405/we-wroclawiu-zlikwidowano-romskie-koczowisko

Całe zajście było szeroko komentowane w mediach. W konsekwencji następnego dnia sekretariat prezydenta miasta poprosił członków stowarzyszenia o spotkanie, jednak bez obecności mediów. Spotkanie odbyło się w piątek, 24 lipca. Z ramienia miasta uczestniczyli w nim Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia, Jacek Dżedzyk, dyrektor Wydziału Prawnego UM Wrocław, Anna Józefiak Materna, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz kilku innych urzędników. Prezydent miasta, Rafał Dutkiewicz nie wziął udziału w spotkaniu. Przedstawiciele urzędu miasta uważają , że likwidacja koczowiska była zgodna z prawem i procedurami. Twierdzą również, że Romowie i Nomada byli poinformowani o likwidacji http://www.wroclaw.pl/oswiadczenie-w-sprawie-koczowiska-przy-ulicy-paprotnej

Z naszych informacji wynika, że Romowie nie otrzymali pisemnej informacji. Stowarzyszenie Nomada także nie zostało poinformowane o decyzji służb miejskich ws. koczowiska przy Paprotnej. Władze miasta nazywają akcję z 22 lipca demontażem opuszczonych nieruchomości. W sprawie większego koczowiska przy ulicy Kamieńskiego, którego likwidację zapowiedziały władze miasta, jej przedstawiciele nie odpowiadają czy mają plan dla rodzin z koczowiska - odpowiadają, że “będą sobie z tym radzić”. Ponadto kolejny już raz praca asystentów rodzin romskich z Nomady została podważona, a działalność organizacji tj. ocena działań władz i rekomendacje do nich kierowane spotkały się z falą nieuzasadnionej krytyki.

25 lipca rozpoczęliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla mieszkańców wyburzonego osiedla https://www.facebook.com/events/105015179847374/ 

W poniedziałek, 27 lipca w siedzibie Stowarzyszenia Nomada pojawiła się profesor Małgorzata Fuszara, pełniąca funkcję Pełnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania, która w asyście pracowników stowarzyszenia Nomada zgodziła się odwiedzić romskie koczowisko przy ulicy Kamieńskiego i porozmawiać z jego mieszkańcami oraz pokrzywdzonymi Romami z nieistniejącego już koczowiska przy Paprotnej.

Profesor Małgorzata Fuszara Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania na koczowisku przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu (zdjęcie: http://rownetraktowanie.gov.pl/)

Tego dnia we Wrocławiu przebywała także premier Ewa Kopacz. Grupa wsparcia stworzona przez organizacje pozarządowe i aktywistów społecznych sformułowała list, który został złożony na jej ręce przez grupę około 40 osób, w której było także 17 Romów rumuńskich. http://roma.nomada.info.pl/newsy-pl/207-list-do-premier-rzadu-ewy-kopacz

"Pani Premier, mamy list!" - przedstawiciele społeczności Romów rumuńskich przed teatrem Capitol (zdjęcie: Radosław Stoliński)

Ewa Kopacz, Premier Rządu RP we Wrocławiu (zdjęcie: Dawid Krawczyk)

Premier zapewniła, że w tej sprawie zorganizowane zostaną obrady okrągłego stołu. Informacja ta została podana przez wszystkie najważniejsze krajowe media.

Film z demonstracji i spotkanie z premier rządu pod teatrem Capitol we Wrocławiu https://www.youtube.com/watch?v=MWA8kxJpbys

http://www.tvp.info/21008697/romowie-kontra-premier-kopacz-zyja-w-wolnym-kraju-niech-krzycza-niech-wytykaja-premierowi-i-ministrom

http://www.tvn24.pl/wideo/z-anteny/kto-zaklocil-spotkanie-premier-kopacz,1445898.html?playlist_id=18702

O sytuacji we Wrocławiu zostały poinformowane organizacje i instytucje międzynarodowe: Amnesty International, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, European Roma Rights Centre, Komisja Europejska. Wsparcie Romom rumuńskim zadeklarowała Helsinska Fundacja Praw Człowieka.

Powstała także petycja skierowana do prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza dotycząca zaprzestania wyburzeń romskich osiedli,a także wzywająca do prac na lokalną strategią migracyjną https://secure.avaaz.org/pl/petition/Petycja_do_Prezydenta_Wroclawia_STOP_wyburzeniom_Zadamy_lokalnej_polityki_migracyjnej_we_Wroclawiu/?cLbuDjb (wersja w języku polskim)

https://secure.avaaz.org/pl/petition/Petition_to_the_President_of_Wroclaw_STOP_THE_DEMOLITIONS_We_demand_local_migration_policies_in_Wroclaw/?scuxabb (wersja w języku angielskim)

Na temat sytuacji Romów rumuńskich z Wrocławia, wyburzenia koczowiska i wysiedlenia jego mieszkańców wypowiedziała się krytycznie prof. Irena Lipowicz - Rzecznik Praw Obywatelskich http://m.wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,106542,18446236,prof-lipowicz-o-usunieciu-koczowiska-romow-wroclaw-zrobi.html

3 sierpnia na polecenie Premier Rządu Ewy Kopacz odbyło się w Warszawie spotkanie dotyczące sytuacji Romów rumuńskich z Wrocławia, zorganizowane przez Pełnomocniczkę Rządu ds. Równego Traktowania - profesor Małgorzatę Fuszarę W spotkaniu wzięli udział eksperci i przedstawiciele :

- Romów rumuńskich z Wrocławia

- organizacji pozarządowych (Stowarzyszenie Nomada, Amnesty International, Helsinska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Zachodni Ośrodek Badań Społecznych, Open Society Institute)

-organizacji międzynarodowych (Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie OSCE-ODIHR, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji IOM

-Instytucji publicznych rządowych i samorządowych (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd ds. Cudzoziemców, straż Graniczna, Dolnośląski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski województwa Dolnośląskiego, Urząd Miejski Wrocławia.

-Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Spotkanie polegało na zaprezentowaniu sytuacji przez interesariuszy sprawy - w tym przede wszystkim przez Romów rumuńskich. Przedstawiciele instytucji publicznych i organizacji zaprezentowali zakres kompetencji oraz planowane i realizowane działania. Przedstawiciele Urzędu Miasta Wrocławia nie odpowiedzieli na pytania, które podmioty zdecydowały o likwidacji zamieszkałego osiedla oraz o realizację decyzji dotyczącej wyburzenia koczowiska, które mieści się przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu. Władzom Wrocławia zwrócono uwagę na możliwości naruszenia przez nie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka (co może skutkować przegraną Polski przed Trybunałem w Strasburgu).

Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania zaapelowała o wstrzymanie działań zmierzających do wysiedlenia romskich migrantów z koczowiska przy Kamieńskiego. Skupiono się także na pracy na rzecz stworzenia propozycji zmian systemowych ograniczających bariery stojące przed imigrantami z państw UE w Polsce, a także wypracowaniu strategii migracyjnych na poziomie lokalnym i krajowym.

Helsinska Fundacja Praw Człowieka zwróciła się do Inspektoratu Budowlanego z wnioskiem o wyjaśnienie okoliczności rozbiórki koczowiska http://www.hfhr.pl/wp-content/uploads/2015/08/hfpc_wystapienie_28072015.pdf