Menu

AI

Około 60 Romom mieszkających na terenie nieformalnego obozowiska we Wrocławiu zagraża przymusowe wysiedlenie po otrzymaniu 26 marca br. wezwania do opuszczenie terenu, który zamieszkują. Wyślij list do władz miasta, umieść post na profilu Wrocławia na Facebooku, wyślij tweeta do urzędu miasta.

26 marca 2013 r. mieszkańcy obozowiska przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu otrzymali od władz miasta pisma dające im 14 dni na opuszczenie terenu, który zamieszkują. Władze nie przeprowadziły żadnych konsultacji z mieszkańcami na temat możliwości przesiedlenia w inne miejsce, mimo że są świadome złej sytuacji materialnej i socjalnej tej społeczności. Rodziny już teraz nie mają zapewnionych odpowiednich warunków zamieszkania, a ewentualne wysiedlenie skazywać będzie 60 osób, w tym 35 dzieci, na bezdomność.

Społeczność Romów rumuńskich przybyła do Wrocławia w latach 90. Obozowisko przy ul. Kamieńskiego powstało około trzy lata temu, po tym jak Romowie zostali wysiedleni z poprzedniego miejsca, które zajmowali. Teren, na którym znajduje się obozowisko, należy do gminy Wrocław. Ponieważ mieszkańcy obozowiska nie mają tytułu prawnego do ziemi, są narażeni na wszczęcie postępowania sądowego przeciwko nim i przymusowe wysiedlenie.

Amnesty International przypomina polskim władzom, że zgodnie z powszechnie obowiązującymi standardami praw człowieka i zobowiązaniami, które wynikają z prawa międzynarodowego, wysiedlenia muszą być traktowane jako rozwiązanie ostateczne. Jeśli władze decydują się na taki krok, musi on być poprzedzony konsultacjami z osobami wysiedlanymi. Każda taka osoba musi otrzymać odpowiednie zawiadomienie o wysiedleniu, musi mieć prawo odwołać się od tej decyzji oraz otrzymać zadośćuczynienie za poniesione szkody i straty. Władze muszą także zapewnić, że w skutek wysiedlenia nikt nie będzie narażony na bezdomność . Muszą także zaproponować alternatywne miejsce zamieszkania, jeśli wysiedlane osoby nie są w stanie same go sobie zapewnić.

Jeśli któryś z tych warunków nie zostanie spełniony, wysiedlenie będzie stanowiło poważne naruszenie praw człowieka i międzynarodowych zobowiązań Polski tym w obszarze..

Prosimy o wysyłanie listów wzywających władze miasta do:
- zatrzymania likwidacji obozowiska przy ul. Kamieńskiego do momentu zapewnienia, że wysiedlenie spełnia międzynarodowe standardy praw człowieka;
- zapewnienia, że wysiedlenie społeczności mieszkającej w obozowisku przy ul. Kamieńskiego będzie przeprowadzone tylko w ostateczności, zgodnie z międzynarodowymi standardami praw człowieka, w tym po przeprowadzeniu rzeczywistych konsultacji z mieszkańcami i rozważeniu wszystkich możliwych alternatyw;
- zapewnienia, że w wyniku podjętych przez władze działań nikt nie będzie narażony na bezdomność i dalsze naruszenia praw człowieka.

Apele należy wysyłać do 16 maja br. do:
Prezydent Miasta Wrocławia
Rafał Dutkiewicz
Ul. Sukiennice 9
50-107 Wrocław
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Fax: 71 777 72 77
Tytuł: Szanowny Panie Prezydencie,

Tutaj możesz ściągnąć przykładowy list.

FACEBOOK - prosimy o umieszczanie wpisów na fanpage'u miasta Wrocławia: wroclaw.wroclove o treści: "Nie przeszkadza mi, że obok mnie mieszkają Romowie. Prawa człowieka TERAZ, prawa Romów we Wroclawiu! bit.ly/14HqXfL"

TWITTER - kliknij tutaj, aby umieścić tweet: "@wroclaw_infoNie przeszkadza mi, że obok mnie mieszkają Romowie. Prawa człowieka TERAZ, prawa Romów #Wroclaw bit.ly/14HqXfL"

Kopia listów:
Minister Władysław Kosiniak-Kamysz
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa, Poland
Fax: 22 661-13-36
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

POPRZEDNIA
NASTĘPNA »