Informacja o szkoleniach dla Romów
W październiku w ramach projektu "Assisting the Empowerment and Social Inclusion of the Romanian Roma Community Residing in Wrocław”, który NOMADA realizuje we współpracy z Organizacją Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, została przeprowadzona seria szkoleń ze społecznością Romów rumuńskich z Wrocławia. Szkolenia zostały oparte o wytłumaczenie praw i obowiązków Romów jak i przedstawicieli instytucji porządku publicznego (policja, straż miejska). Celem szkoleń było zwrócenie uwagi na sankcje, jakie nakłada prawo na osoby żebrzące, a także prawa przynależne osobom zatrzymywanym w celu przeszukania.
Poniżej treść materiału szkoleniowego, która została przekazana osobom ze społeczności romskiej:
Art. 58. Kodeks Wykroczeń
1. Kto, mając środki egzystencji lub będąc zdolny do pracy, żebrze w miejscu publicznym, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1500 złotych albo karze nagany.
2. Kto żebrze w miejscu publicznym w sposób natarczywy lub oszukańczy, podlega karze aresztu albo ograniczenia wolności
Art. 104. Kodeks Wykroczeń
Kto skłania do żebrania małoletniego lub osobę bezradną albo pozostającą w stosunku zależności od niego lub oddaną pod jego opiekę, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Przeszukanie : Zgodnie z artykułem 44 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia przeszukania zatrzymanej osoby nie można dokonać bez postanowienia prokuratora lub sądu. W przypadku niecierpiącym zwłoki, należy zwrócić się do prokuratora o zatwierdzenie przeszukania. Na żądanie osoby przeszukiwanej należy w ciągu 14 doręczyć tej osobie treść postanowienia o przeszukaniu. Organ przeszukujący powinien także pouczyć zatrzymaną osobę o wykonywanych czynnościach.
Osoba zatrzymana przez Straż Miejską lub Policję ma prawo wnosić o sporządzenie protokołu z przeprowadzanej kontroli.
Informacje na temat przeprowadzonych szkoleń zostały przekazane policji i straży miejskiej we Wrocławiu.